Garść porad na temat tego, w jaki sposób przechowywać owoce i warzywa – tak by dłużej pozostały świeże.
O tym, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety, wie chyba każdy. Jednym z powodów, dla których sięgamy po nie bez wahania podczas robienia zakupów jest troska o zdrowie nasze i naszych bliskich. Przy samoobsługowym stoisku z dobrodziejstwami Matki Ziemi, najpierw starannie je oglądamy, następnie wybieramy „najlepsze” i wrzucamy do sklepowych koszyków. Kiedy dotrą do naszych domów i doczekają na swoją kolej, często okazuje się, że sałata zwiędła, ziemniaki puściły pędy a truskawki zostały zaatakowane przez pleśń. W czasach kiedy marnujemy jedzenie tonami, szczególnie warto zadbać o to, by prawidłowo je przechowywać, dzięki czemu ich świeżość będzie dłużej trwała. Jak przechowywać warzywa i owoce? Poznaj podstawowe zasady ich magazynowania.
Jak przechowywać warzywa i owoce - podstawowe zasady
Banany z dala od innych owoców
W związku z tym, że banany wytwarzają spore ilości substancji odpowiadającej za proces dojrzewania tj. etylenu, warto przechowywać je w oddzielnej misce. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele owoców takich jak cytrusy czy sezonowe truskawki i maliny, są bardzo wrażliwe na wysokie stężenie etylenu – banany w ich pobliżu mogą sprawić do tego, że będą szybciej przejrzewać, gnić i wysychać.
Warto także wiedzieć, że jeśli kupimy zielone niedojrzałe banany, możemy wykorzystać właściwości wcześniej wspomnianego zawartego w nich etylenu. Wystarczy przełożyć je do papierowej torebki, a następnie szczelnie zamknąć. Dzięki temu nasze zielone banany szybciej dojrzeją.
Dojrzałe banany do lodówki
Schowanie bananów do lodówki ma sens, szczególnie wtedy, gdy są mocno dojrzałe. Dzięki temu zabiegowi dłużej pozostaną świeże i będzie można je wykorzystać w dowolnym momencie. Jedyną wadą tej metody jest to, że przechowywanie ich w chłodnej temperaturze sprawia, że skórka zmienia kolor na brunatny – choć zawartość dalej pozostaje taka sama.
Dlatego jeśli zależy Ci na estetycznym wyglądzie i żółtym kolorze bez ciemnych plamek – trzymaj banany z dala od lodówki. Jeśli jednak używasz ich do shake'ów, koktajli ciast czy deserów – ten trik jest właśnie dla Ciebie.
Jak przechowywać warzywa - pomidory, ogórki i cebula z dala od lodówki
Pomidory, ogórki i cebula należą do tej grupy warzyw, które nie przepadają za chłodnymi temperaturami. Choć lodówka służy po to, aby bezpiecznie przechowywać nasze zapasy – zdecydowanie nie jest to dobre miejsce dla tych produktów.
W lodówce pomidory tracą swój smak i zmieniają swoją delikatną strukturę, natomiast ogórki szybciej się psują i stają się wodniste. Najlepszym miejsce dla tych warzyw to kuchenny blat lub szafka. Zachowują swoją świeżość w temperaturze pokojowej i zaciemnionym miejscu.
Przechowuj ziemniaki z dala od cebuli, lecz w pobliżu jabłek
Oto jedna z podstawowych zasad będących odpowiedzią na pytanie jak przechowywać warzywa i owoce - ziemniaków i cebuli nigdy nie trzymaj w jednym pojemniku! To sprzyja ich kiełkowaniu. Świetnym sposobem na twarde i jędrne ziemniaki bez kiełkowania jest trzymanie ich w pobliżu jabłek. Te owoce podobnie jak banany wytwarzają spore ilości etylenu – odpowiedzialnego także za zapobieganie kiełkowaniu.
Ważne jest również to, aby chronić ziemniaki przed słońcem. W słońcu szybciej zaczynają gnić.
Marchewki i pietruszki do wody!
Choć marchewki i pietruszki należą do warzyw charakteryzujących się dość długą świeżością, po pewnym czasie nawet i one potrafią zwiędnąć. Przechowywanie ich w zimnej wodzie może temu zapobiec. Pozbawiając ich naci, zanurz całe warzywa w misce z wodą – dzięki temu zapobiegniesz jej ubytkowi, a warzywa dłużej będą chrupkie i jędrne.
Wiedza odnośnie tego, jak przechowywać warzywa i owoce w domu, przyda Ci się w praktyce. Gdy zastosujesz się do wymienionych w tekście zasad dotyczących prawidłowego przechowywania produktów spożywczych, ograniczysz marnowanie jedzenia i produkcję odpadów, a tym samym przyczynisz się do dbałości o środowisko naturalne.