jak wyhodować warzywa z resztek, warzywa które odrastają z resztek

0

 

Jak wyhodować warzywa z resztek?

Produkowanie nawet niewielkich ilości jedzenia we własnym domu to kolejny prosty sposób na bardziej świadomy i jednocześnie bardziej ekologiczny sposób życia. Uprawa warzyw we własnym „ogródku” może przynieść ogromne korzyści Planecie i nam samym. Nawet jeśli nie mamy zdolności do ogrodnictwa, w krótkim czasie i z niewielkim nakładem pracy, możemy zamienić nasz parapet w istnie zieloną hodowlę. Poza tym, że plony z własnego ogrodu smakują lepiej, na uwagę zasługują także niezastąpiona świeżość, zawartość składników odżywczych oraz satysfakcja jaką możemy czerpać ze swoich nowo wyhodowanych produktów. Prostym i zarazem ekonomicznym sposobem na rozpoczęcie przygody z samodzielną uprawą roślin jadalnych jest – wykorzystanie resztek jedzenia. Jak wyhodować warzywa z resztek?Wystarczy, że zachowamy łodygi warzyw, które odrastają z resztek lub zbierzemy nasiona przed ugotowaniem, a z odciętych przed jedzeniem części sałaty, pora czy selera mogą wyrosnąć nowe, pełnowartościowe warzywa.

Oto warzywa, które odrastają z resztek:

Seler naciowy

Zazwyczaj dolna część łodygi selera naciowego trafia do kosza. Jednak zachowując ten 2-5 centymetrowy fragment w słoiku z wodą, możemy wyhodować nową roślinę. Co prawda nie będą to grube, chrupiące łodygi, ale pędy ze świeżymi liśćmi, które świetnie się sprawdzą jako dodatek do zup i sałatek.

Uprawa selera:

By wyhodować nać selera, należy odciąć 2-5 centymetrową część nad linią korzeni, a następnie ułożyć ją na dnie przygotowanego słoika, korzeniami do dołu. Ważne jest, aby zalać ją taką ilością wody, by podstawa była zanurzona. Pierwsze liście w domowej uprawie pokazują się już po około tygodniu, na te sporych rozmiarów trzeba poczekać kilka tygodni. Po 7-14 dniach od rozpoczęcia uprawy, kiedy z podstawy zaczną wyrastać liście i pojawią się korzenie, jest to sygnał, aby przesadzić seler do gleby. Ze względu na to, że seler nie lubi przelewania, dobrze, aby donica miała na dnie dziury, przez które odprowadzany będzie nadmiar wody z podlewania. Dzięki temu, nać będzie mogła osiągnąć optymalną wysokość.

 

Marchew

O tym w jaki sposób można wykorzystać natkę marchewki pisałam tutaj. Jest to tak proste, jak wyhodowanie warzywa z resztek! Wystarczy kawałek korzenia, który zazwyczaj jest odkrajany i wyrzucany do kosza.  W ten sam sposób, można uzyskać nać pietruszkiliście rzodkiewki.

Uprawa natki marchewki:

Wystarczy odciąć górną część korzenia, mniej więcej 2-3 centymetry, a następnie umieścić ją w płytkim naczyniu i zalać niewielką ilością wody. Ważne jest, aby wodę regularnie wymieniać, by część korzenia nie zaczęła gnić. Gdy wykształcą się korzenie i zawiązki naci po około tygodniu, można je przenieść do ziemi.

Sałata

Jeśli chodzi o warzywa, które odrastają z resztek nie wolno też pominąć sałaty. Zwiędnięta, leżąca kilka dni w lodówce, nie należy do najsmaczniejszych. Dlatego warto wyhodować swoją własną, tak by kilka świeżych liści mieć zawsze pod ręką. Na początek ze wszystkich odmian, warto zacząć od uprawy sałaty rzymskiej. Ma wydłużony kształt, przez co maleje ryzyko przypadkowego moczenia i gnicia liści. Istotne jest, że w ten sam sposób można potraktować każdą odmianę.

Uprawa sałaty:

Trzon sałaty lub kapusty, z którego wyrastają liście, należy odciąć od reszty rośliny na wysokości 2-4 centymetrów. Następnie odcięty kawałek umieszcza się w pojemniku z wodą o głębokości około 1 centymetra. Podobnie jak w przypadku natki marchewki, bardzo ważne jest, aby wodę zmieniać każdego dnia. Pierwsze liście i zaczątki korzeni, powinny pojawić się po około tygodniu. To czas, by przesadzić roślinę do gleby. Dzięki regularnemu podlewaniu i odpowiedniemu nasłonecznieniu po 10-12 dniach liście powinny osiągnąć wielkość kilku centymetrów. W przypadku sałaty jest to najlepszy moment, by je zebrać – później zrobią się gorzkie.

Wiesz już jak wyhodować warzywa z resztek i które odpady po warzywach można ukorzenić. Już przy okazji przygotowywania następnego obiadu wykorzystaj warzywa, które odrastają z resztek i załóż ekologiczny ogródek w swoim domu czy kuchni!

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl