kapturek menstruacyjny, kubeczek menstruacyjny, kubeczki menstruacyjne

0

 

Tylko krowa nie zmienia zdania...

czyli kapturek menstruacyjny, do którego się przekonałam!

 

Tym razem będę pisać o typowo babskich sprawach. Jeśli menstruacja stanowi dla Ciebie temat tabu, lepiej omiń ten post szerokim łukiem. Na wstępie przyznaje, że ja także należałam do grona osób, które, kiedy pierwszy raz przeczytały o czymś takim jak kapturek menstruacyjny pomyślały sobie, że jest to jakieś mega dziwactwo.  Baaa.. byłam przekonana, że jest to kolejny wynalazek, albo kolejny gadżet całkowicie zbędny mi do życia.

Na wzmiankę o wynalazku takim jak kubeczek menstruacyjny trafiłam jakieś 5 lat temu – jak się później okazało byłam całkowicie nieogarnięta w tym temacie, bo istniały one na rynku już od kilkudziesięciu lat. Przez jakiś czas nie dowierzałam pozytywnym opiniom i byłam bardzo zdziwiona, kiedy czytałam pochlebne komentarze. Zachwyty osób z nich korzystających były dla mnie, jakieś takie podejrzane.

Pomyślałam sobie, że skoro nie jestem do nich przekonana i uważam, że kubeczki menstruacyjne są do kitu – to muszę to sprawdzić na własnej skórze, żeby mieć pewność, co do swojej racji.

Kapturek menstruacyjny - jak mnie przekonał?

Choć zdecydowanie nie należałam do grona osób, stojących w kolejce, gdy tylko kubeczki menstruacyjne pojawiły się na sklepowych półkach, zgadzałam się co do jednego. Mogły mieć one realny wpływ na ograniczenie ilości śmieci na naszej planecie – a ten aspekt był dla mnie niezwykle ważny i przekonujący. Mimo wszystko przed zakupem kubeczka, postanowiłam poznać opinie swojego lekarza ginekologa. Usłyszałam, że jedynym i zarazem największym problemem, który wywołuje kapturek menstruacyjny jest – blokada psychiczna, którą samemu trzeba przełamać. Choć w dalszym ciągu był to dla mnie mocno kontrowersyjny pomysł, postanowiłam, że to sprawdzę.

Sprawdziłam… i okazało się, że zgodnie z polskim przysłowiem „tylko krowa nie zmienia zdania”. Dziś już wiem, że nie wrócę do tradycyjnych podpasek i tamponów, choć początki owszem nie były łatwe.

Moja pierwsza próba skończyła się fiaskiem. Jestem doskonałym przykładem tego jak ważne jest, aby odpowiednio dobrać kubeczek menstruacyjny. Tylko wtedy można uzyskać komfort podczas jego użytkowania. Nie dając za wygraną, kolejnym razem postanowiłam sięgnąć po kubeczek polskiej marki.  Byłam bardzo zaskoczona! Idealnie mi przypasował. Nie dowierzałam jak dobrze nosi się taki kubeczek – prawidłowo założony był kompletnie niewyczuwalny. 

Jak aplikować kubeczek menstruacyjny? Jak głęboko go włożyć?

Oczywiście, ułożenie kubeczka także musiałam sobie wypracować, poprzez testowanie go przed okresem. Metod składania i aplikacji jest kilka. Dlatego warto poświęcić chwilę na rozeznanie się w temacie i wybranie dla siebie tej najbardziej optymalnej. Popularne i często stosowane złożenie typu S, mi akurat sprawiało problem, zaś punh down okazało się strzałem w dziesiątkę.

 

Dobrze zaaplikowany kubeczek menstruacyjny musi się otworzyć i zassać w pochwie – tylko wtedy tworzy tak jakby szczelny korek. Prawidłowa aplikacja wymaga praktyki i tu moja rada - spróbujcie na początek na "sucho”. Zakładajcie, próbujecie, przymierzajcie, chodźcie i sprawdzajcie różne kubeczki menstruacyjne.

Kubeczek menstruacyjny można zakładać zarówno na 12 godzin w ciągu dnia, jak i na noc - jest to w pełni higieniczne i nie zmienia pH pochwy. Dlatego wizja, że co chwila lądujesz w publicznej toalecie z kubeczkiem w ręku i poszukujesz kranu w mało higienicznych warunkach jest całkowicie nieadekwatna.

Oczywiście dbając o swoje bezpieczeństwo i czystość ważne jest, aby przed pierwszym założeniem podczas okresu kapturek menstruacyjny wygotować. Czynność tą należy powtórzyć przed ponownym schowaniem go do woreczka. Korzystając z niego podczas menstruacji wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą.

Teraz powinnam napisać - tak! Ratujmy ziemię! Nie faszerujmy się chlorem z tamponów i nie zaśmiecajmy świata podpaskami!

Wiem natomiast, że jeśli u kogoś kapturek menstruacyjny wzbudza wątpliwości, to nie powinien się do niczego zmuszać. Owszem, jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie – jednorazowa inwestycja, która co miesiąc pozwala trochę zaoszczędzić. Kubeczek menstruacyjny to także aktualnie chyba najbardziej przyjazna środowisku alternatywa dla tradycyjnych podpasek.

Kubeczki menstruacyjne jednak dadzą się lubić! Choć całym sercem zachęcam do spróbowania jednego z nich – bo być może kubeczek menstruacyjny zacznie stanowić dla Ciebie najlepszą z możliwych opcji – niech to będzie Twoja indywidualna decyzja.

 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl