FAIR TRADE o co w tym chodzi ?

0
FAIR TRADE o co w tym chodzi ?

CERTYFIKAT FAIRTRADE - sprawiedliwy handel

 

Ikona certyfikatu FAIRTRADE to jedna z bardziej porządanych ikon w dzisiejszych czasach. Dlaczego?

Jej obecność na produktach zapewnia nas o realnych staraniach włożonych w stworzenie jak najbardziej godziwych warunków każdego z podmiotów uczestniczącego na wszystkich etapach produkcji kupowanej przez nas rzeczy. Stanowi jeden z systemów certyfikacji Sprawiedliwego Handlu. Nieustannie dąży do poprawy sytuacji drobnych rolników, poprzez uczciwe relacje w handlu. Choć system Fairtrade nie powstał z zamiarem walki o naszą Planecie - jego misja silnie oddziaływuje na poprawę jej funkcjonowania. 

Fairtrade zmienia życie, zmieniając handel - dąży do tego poprzez wspieranie mniejszych dostawców i dbanie o ich godziwe płace czy bezpieczne warunki pracy. Ta koncepcja zrzesza rolników przede wszystkim w krajach rozwijających się. To bardzo ważna kwestia w dobie zmasowanej i nieetycznej produkcji światowej, od której coraz częściej staramy się odejść. 

Za certyfikację zgodną ze standardami Fairtrade odpowiada FLOCERT. Jako jednostka weryfikująca wszelkie aspekty produkcji, ma również kontrolę nad kwestiami czysto społecznymi, środowiskowymi oraz ekonomicznymi.  

 

 

Aby rozpocząć drogę po certyfikację swoich produktów, producent jest zobowiązany do uiszczenia dwóch opłat: aplikacyjną i certyfikacyjną, przy czym tylko ta pierwsza jest jednorazową, a drugą uiszcza się w określonym planie kilkuletnim.  

Proces certyfikacji produktu to dość złożona kwestia, ponieważ certyfikację najpierw musi uzyskać każde z ogniw uczestniczących w procesie produkcji czy dostaw, a każdy z podwykonawców czy operatorów podlega cyklowi audytów kontrolujących spełnianie wymaganych norm. 

Następnym etapem jest umieszczenie znaku certyfikacyjnego FAIRTRADE na swoim produkcie.

Aby do tego doszło, należy podpisać umowę licencyjną z  działem Legal & Licensing Fairtrade International. Ważną informacją jest to, że  licencjonowanie dotyczy pojedynczych produktów, a nie całych marek czy produkcji. Ma to bezpośredni wpływ na koszt zdobycia znaku dla swojego  produktu, który jest zależny od jego rodzaju. 

Wybieranie certyfikowanych produktów to nie tylko sygnał o wadze tego procesu, ale również szansa na rozwój trendu i jego reklamę, ponieważ środki uzyskiwane w procesie licencjonowania produktów zostają przeznaczone na promocję FAIRTRADE w krajach, z których pochodzą poddawane procesowi produkty.  

Używając produktów ze znakiem Fairtrade, wspieramy rozwój gałęzi na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim wspieramy misję sprawiedliwego handlu.Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl