Jak działa Prana - życiowa energia

0
 
Jak działa Prana - życiowa energia
 
 
Energia życiowa w kulturze indyjskiej zwana PRANĄ, we wschodniej filozofii stanowi fundament zdrowia. Uważana za źródło życia, w jakikolwiek sposób zaburzona, stanowi dla nas potencjalne zagrożenie. Wszelkie rozproszenie prany wniesie w nasze życie obniżenie nastroju, spadek motywacji czy choroby ciała.

Warto więc poznać jej zasady działania, by umieć odzyskać nad nią kontrolę i polepszyć jakość funkcjonowania naszego organizmu.

 

Wyróżniamy w ciele pięć wiatrów, które tworzą energię, przepływającą po poszczególnych poziomach.

 

  • Udana-vayu jest pierwszym z nich i odpowiada za świadomość obszaru gardła i funkcje mowy.
  • Prana-vayu, zlokalizowana w klatce piersiowej to przede wszystkim funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego.
  • W centrum ciała swoje miejsce znalazła samana-vayu, odpowiadająca za funkcje trawienia.
  • Nieco niżej, umiejscowiona w obszarze dolnego brzucha i miednicy, skrywa się apana-vayu, mająca wpływ na procesy wydalania.
  • Ostatnia, ale niemniej ważna vyana-vayu odpowiedzialna za krążenie krwi, znajduje się w całym ciele.

 

Jak rozpoznać, który z poziomów nie funkcjonuje prawidłowo?

 

Wystarczy zadać sobie kilka prostych pytań. Zastanów się jaki masz apetyt, czy łatwo się dekoncentrujesz i jak wykonujesz swoje obowiązki, czy robisz to chętnie. Popatrz na swoją energię po wstaniu, czy czujesz się świeży i radosny, czy cieszą Cię drobne rzeczy spotykane każdego dnia, czy raczej narzekasz przytłoczony myślami.

 

Świadomość zachwiania równowagi funkcjonowania wiatrów, pozwoli Ci łatwiej do nich dotrzeć. Wyregulowanie funkcjonowania wiatrów, możliwe jest na przykład podczas stosowania techniki ujjayi, dźwiękiem przypominającym szum morza lub poprzez pracę za pomocą dłoni, opartą na zatykaniu i odtykaniu nozdrzy.

 

Fundamentem nauki oddychania powinno jednak być opanowanie oddychania brzusznego, będącego podstawą pranajamy.

 

W równowadze funkcjonowania tych poziomów, pomocna okazuje się również joga. Swoją praktyką dąży do odpowiedniego ukierunkowania prany, a stosowane w niej metody kontroli przepływu oddechu, pozwalają nam zrozumieć funkcjonowanie wewnętrznej energii życiowej, by ją umieć wesprzeć.

 

Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonywane oddechy nie powodują zmęczenia, dlatego możesz je z łatwością ćwiczyć w przeróżnych warunkach i o najróżniejszych porach. W drodze do pracy, podczas spaceru z dziećmi czy psem, w czasie zakupów czy wieczornego relaksu z książką.

 

Mając pod kontrolą wiatry prany, masz w pewnym sensie pod kontrolą siebie samego. Postaw sobie osiągnięcie równowagi wewnętrznej za cel każdego dnia, a z pewnością odwdzięczy się ona pozytywami, dzięki którym odnajdziesz spokój i szczęście.

 

NAMASTE!

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl