Jak zacząć medytować w 4 prostych krokach

0

 

 

Medytacja to jeden z lepszych sposobów na uspokojenie własnych myśli, redukcję stresu i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Z naukowego punktu widzenia medytacja ma zbawienny wpływ na nasz mózg i ciało - zmniejsza napięcia w naszym ciele, obniża ciśnienie, a także korzystnie wpływa na obszary mózgu odpowiadające za procesy uczenia się oraz kontroli emocji. Dodatkowo zmniejsza nasze subiektywne odczucie bólu, zwiększa poziom energii w organizmie oraz wzmacnia skupienie i samokontrolę. To po prostu świetne narzędzie do poznania samego siebie, uporządkowania gonitwy myśli i zwiększenia samoświadomości.

 

Jak zacząć praktykę medytacji?

 

Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z praktyką medytacji zastanawia się od czego zacząć? Jaką pozycję przybrać, ile czasu poświęcić na medytację oraz co robić, gdy myśli zalewają Ci głowę i nie możesz się skupić?

 

Oto kilka rad, które ułatwią Ci Twoją początkową praktykę.

 

Znajdź wygodną pozycję

Usiądź lub połóż się wygodnie w cichym i spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie zakłócać Twojego spokoju. Znajdź komfortową dla siebie pozycję, która nie będzie napinać ciała. Jeśli wybrałeś pozycję siedzącą, pamiętaj o zachowaniu prostych pleców. Przy tej technice warto zaopatrzyć się w poduszkę do medytacji, która pozwoli Ci zachować komfort fizyczny przy dłuższym czasie praktyki.

Zacznij od 5-minutowej medytacji

Na samym początku Twojej przygody z medytacją zacznij od krótkich sesji czasowych. Ustaw budzik na 5 lub 10 minut i skup się na uspokojeniu oddechu oraz myśli. Z każdym tygodniem możesz zwiększać czas poświęcony na praktykę, aż dojdziesz do momentu, w którym osiągniesz swój docelowy czas, który chcesz poświęcić na codzienną medytację. Zaletą takich krótkich sesji jest przede wszystkim to, że zawsze znajdziesz na nie czas. Jest to niezwykle istotne na początku Twojej drogi, aby wyrobić w sobie nawyk!

Regularna praktyka


W medytacji bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku codziennej praktyki. Pomoże Ci w tym krótki czas sesji, o którym wspominałam. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb ustal porę dnia, w której będzie Ci się najlepiej praktykować.

Poranna medytacja będzie dla Ciebie idealna jeśli chcesz przygotować swój umysł i ciało na nadchodzący dzień, dodać sobie energii i skupić się na zadaniach, które masz do wykonania. Jest to także wygodne w kwestiach organizacyjnych. Musisz wstać jedynie 5-10 minut wcześniej niż zazwyczaj, a także masz ciszę i spokój w mieszkaniu jeśli wstaniesz przed resztą domowników.
Wieczorna medytacja jest za to świetnym sposobem na wyciszenie umysłu i ciała po całym dniu pracy oraz zredukowaniem napięć i stresu. Dzięki głębokiej relaksacji Twój organizm lepiej przygotuje się do snu i regeneracji.

Skup się na własnym oddechu i ciele

Podczas praktyki medytacji nie skupiaj się na tym, aby za wszelką cenę ‘oczyścić swój umysł”. Gonitwa myśli to naturalne zjawisko, które wraz z regularną praktyką będzie się wyciszać. Postaraj się nie podążać za myślami, które pojawiają się w Twojej głowie. Przyglądaj się im, ale nie zagłębiaj w dalsze rozmyślania.

Przede wszystkim skup się na własnym oddechu i odczuciach jakie pojawiają się w Twoim ciele - poczuj jak przepływa przez nie powietrze przy wdechu i wydechu. Dużym ułatwieniem dla początkujących osób jest liczenie własnych oddechów. Wdech - jeden, wydech - dwa… i tak do 10, a potem od początku. Z czasem odliczanie stanie się dla Ciebie zbędne, a skupienie na ciele i świadome oddychanie stanie się czymś naturalnym.

 

 

Przede wszystkim jednak zacznij działać. Nie myśl zbyt intensywnie nad tym czy Twoja praktyka medytacji jest ‘prawidłowa’. Najważniejsze jest, aby zacząć, a wszystko przyjdzie z czasem. Ponadto medytacja jest bardzo indywidualną sprawą i istotne jest poznanie własnych preferencji. Czy lepiej praktykuje Ci się rano, czy wieczorem? Jaka pozycja jest dla Ciebie najwygodniejsza? Wolisz praktykę w ciszy czy z muzyką relaksacyjną w tle? Odpowiedzi na te wszystkie pytania odnajdziesz dopiero, gdy po prostu zaczniesz medytować. Każdy musi znaleźć własną drogę, ale aby to zrobić, musisz postawić pierwszy krok.

 

NAMASTE !

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl