Joga w czasie menstruacji

0
Joga w czasie menstruacji

 Joga w czasie menstruacji

 

Aktywność fizyczna w czasie menstruacji wydaje się być odwiecznym źródłem wielu wątpliwości. Z pomocą i sportowym kompromisem przychodzi joga.

Wystarczy tylko zastosować się do kilku zasad i słuchać swojego organizmu, by przyniosła nam ulgę, zamiast rozdrażnienia.

Joga sama w sobie daje nam szansę pogłębienia sprawności, uśmierzenia bólu i oczyszczenia mentalnego z codziennych stresów. Ta kobieca wersja w czasie menstruacji ma swoją nieco odmienną specyfikę. Podejmowane w niej sekwencje, skupiają się przede wszystkim na wyrównaniu ukrwienia narządów rozrodczych i dają poczucie głębszego rozluźnienia. 


Nie ma jednej i poprawnej drogi w tych dniach. To Twoje ciało samo ją nakreśli, jeśli tylko zdecydujesz się mu na to pozwolić.

Wszechstronność praktyki, daje Ci przestrzeń do samodzielnego decydowania o tym, czy się jej podejmiesz, czy jednak tym razem zdecydujesz się na odpoczynek. Każdy z obranych przez Ciebie kierunków, będzie tym właściwym.

Warto powstrzymać się od pozycji odwróconych i tych, których praktyka wymaga skrętów, wymachów czy większego napięcia mięśni, zwłaszcza brzucha, a iść w kierunku asan wymagających głębszej koncentracji na oddechu. Podczas praktyki, pamiętaj przede wszystkim o własnym samopoczuciu i możliwościach, na jakie pozwala Ci ciało.

Pierwsze odczucia naszego ciała związane z podejmowaną praktyką, pozwolą nam nadać jej odpowiedni kierunek. Zarówno zacząć jak i zakończyć możesz Savasaną. Rozluźnisz się dzięki temu od czubka głowy, po palce u stóp, wyrównasz oddech i wsłuchasz się w siebie samą. Daj sobie czas na relaks i poprawę przepływu gromadzonej w sobie energii.

Na wszelkie bóle menstruacyjne dobry wpływ może mieć również Supta Baddha Konasana, czyli pozycja leżąca z nogami pod kątem. Rozluźnienie dolnego brzucha, pozwoli Ci otworzyć miednicę, poprawić ukrwienie narządów rozrodczych, rozciągnie napięte uda i ożywi energię skumulowaną w podbrzuszu.


Dla rozluźnienia, spróbuj którejś z wersji pozycji dziecka. Skup się na wydłużeniu kręgosłupa. Z każdym kolejnym wydechem postaraj się na jeszcze głębsze rozluźnienie bioder. Pamiętaj, że robisz to tylko dla siebie. Daj sobie na to czas.

Podczas całej praktyki, pamiętaj o poprawnym oddechu. Postaw na jego jakość i głębokość. Pozwoli Ci on osiągnąć głębsze poczucie błogości, zabierając napięcie koncentrowane we wszystkich wrażliwych na ten okres miesiąca okolic.

Potraktuj ten czas specjalnym zestawem dobranym do siebie samej. Celebruj swoją kobiecość, wprowadzając się w stan relaksacji, a praktykę zakończ czymś, co sprawi Ci przyjemność. Okryj się kocem do jogi lub po prostu wypij ulubioną herbatę. 

Zaakceptuj swoje napięcie związane z przechodzoną menstruacją i pozwól sobie na chwilę zapomnienia. Pamiętaj, by słuchać granic stawianych przez swój organizm i płyń zgodnie z jego potrzebami.

A jeśli gdzieś po drodze, praktykowanie jogi w tym stanie okaże się czymś nie dla Ciebie - Wrócisz do niej w odpowiednim dla siebie momencie.

 

NAMASTE !

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl