filozofia zero waste, zero waste krok po kroku, zero waste

0
Od czego zacząć zero waste?

Filozofia życia w stylu zero waste stała się już dość popularnym tematem wśród ludzi, którzy chcą być pro ekologiczni. Od jakiegoś czasu zyskuje również na popularności wśród społeczeństwa niezwiązanego bezpośrednio z modą na bycie ekologicznym. No właśnie i w tym miejscu zadaj sobie pytanie, czy chcesz wprowadzić zero waste do swojego życia, bo jest na to moda, czy naprawdę zależy Ci na ograniczeniu generowania niepotrzebnych śmieci i odpadów? Wierzę, że Ci zależy! Zatem sprawdź, od czego zacząć z zero waste.

Zero waste krok, po kroku

Wprowadzenie filozofii zero waste do swojego życia na samym początku nie jest trudne. Wymaga jedynie trzymania się pewnych zasad i świadomości, tego co robisz. Twoje wybory muszą być świadome i przemyślane. Powinnaś uzbroić się również w cierpliwość, bo im dalej, tym możesz napotkać trudności w swoim życiu i przeszkody, które na pozór wydadzą Ci się nie do pokonania.

Czymś, co ułatwi Ci sprawę, będzie rozdzielenie sobie filozofii na pewne etapy.

  • Zero waste w domu - czyli kuchnia, łazienka, sprzątanie etc. Wszystko to, co związane jest z domem.
  • Zero waste na zakupach - tutaj będziesz uczyć się robienia świadomych zakupów, a także tego, jak ograniczyć zakup niepotrzebnej żywności. I oczywiście wszystkiego, co związane z pytaniem, jak robić zakupy w myśl zero waste.
  • Zero waste w pracy - jak poradzić sobie w pracy z życiem w stylu zero waste. Czyli co robić w pracy, aby było waste less.

Wprowadzanie filozofii zero waste do życia, zacznij od małych kroków. Wybierz sobie jeden etapy, od którego chcesz zacząć. To umożliwi Ci przyzwyczajenie się do nadchodzących zmian, jakie czekają Cię w najbliższym czasie. Pamiętaj, że w dużej mierze będzie to zmiana swoich nawyków, które od dawna w sobie pielęgnowałaś.

Bea Johnson i zasada 5R

Na samym początku przygody z zero waste, pomocne Ci będą zasady opracowane przez Beę Johnson. Bea to Francuzka, która zasłynęła z tego, że swoje wyprodukowane roczne odpady, jakich nie była w stanie poddać recyklingowi, zmieściła do jednego słoika. Nie będąc sama, bo Bea ma czteroosobową rodzinę.

Zasad 5R opracowana przez Francuzkę, to naprawdę świetny plan na rozpoczęcie drogi z produkcją mniejszej ilości odpadów.

Jak brzmi zasada 5R?

Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot

  1. Refuse - ODMAWIAJ – to podstawowa zasada asertywności. Po prostu naucz się mówić „nie”. Zastanawia Cię, jaki wpływ Twoja asertywność ma na ograniczanie produkcji śmieci? Odmawiaj brania wszelkich ulotek reklamowych, informacyjnych, czy gazet. W sklepach odmawiaj pakowania do foliowych toreb, a kiedy jesz na mieście, zrezygnuj z plastikowych sztućców. Wszystkiego, co jest zbędne, a nagromadzi niepotrzebne śmieci.
  2. Reduce - OGRANICZAJ SIĘ – zasada druga. Dla niektórych bardzo trudna w realizacji w czasach powszechnego konsumpcjonizmu. Dlaczego? To bardzo proste, nie musimy mieć wszystkiego, bo mamy na to pieniądze i ochotę. Nie potrzebujesz 5 par tych samych spodni i 3 par takich samych butów, różniących się jedynie kolorem. Oczywiście zasada odnosi się do wszystkiego, nie tylko ubrań. Kosmetyki, gadżety audio, zbędne dodatki etc.
  3. Reuse - UŻYJ PONOWNIE – najprościej trzecią zasadę możemy wytłumaczyć tak, jeśli coś się zepsuło, a nadaje się jeszcze do użycia, to po prostu to napraw. Możesz też uruchomić swoją kreatywność i przerobić daną rzecz na coś innego. Lubisz ciuchy? Zrób porządek i niepotrzebne rzeczy oddaj innym, a to czego akurat potrzebujesz kup w second handzie.
  4. Recycle - SEGREGUJ ŚMIECI – zasada czwarta. Naucz się segregować odpady, a przede wszystkim produkuj ich mniej.
  5. Rot - KOMPOSTUJ – piąta i ostatnia zasada. Odpady zielone rozkładają się w naturalnych warunkach. Dzięki czemu możesz mieć naturalny nawóz do kwiatów. Jeśli nie masz takiej możliwości, to po prostu wyrzucaj je do odpowiedniego pojemnika w śmietniku miejskim.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl