Oddech - ważny krok do pranajamy
Dorosły człowiek oddycha średnio około 20 tysięcy razy na dobę. Poziom świadomości choć kilku z tych oddechów może mieć realny wpływ na nasze samopoczucie. Aby nam to ułatwić, naprzeciw wychodzi Pranajama. Warto ją rozłożyć na czynniki pierwsze, by lepiej zrozumieć czym tak naprawdę jest.
Prana oznacza witalność, energię życiową. Yama z kolei oznacza rozszerzenie, kontrolę. Upraszczając, Pranajama jest kontrolowaniem naszej wewnętrznej energii i dzieli się na trzy fazy: puraka (głęboki wdech), recaka (wydech) i kumbhaka (wstrzymanie oddechu po jednym z wdechów czy wydechów).
Głębsze wdechy i wydechy pozwalają spowolnić przyspieszony negatywnymi bodźcami oddech lepiej dotleniając naszą krew, która przepływając po całym organizmie wprowadza nas w stan lekkości i błogości.
Spokojny i treściwy oddech poprawia jakość życia. Ma również realny wpływ na nasz sen i to, którą nogą wstajemy każdego dnia.
Nie bez przyczyny często się mówi ‚Oddychaj spokojnie’ w sytuacjach stresowych. Dzięki świadomemu oddychaniu, możemy nabrać większej pewności i zrozumienia dla tak dobrze znanego nam polecenia.
Zerknij na małe dziecko. Oddycha ono gromadząc powietrze w brzuchu, nie płucach.
To właśnie tam kumuluje się nasza energia.
Oddychając płytko i przez płuca, dajemy umysłowi sygnał o pewnego rodzaju niebezpieczeństwie. Nasz organizm potrzebuje wtedy wykorzystać zdecydowanie więcej energii, przez co nie pozwala nam zwolnić.
Poduszka do medytacji MOON KOMFORT
KUP TERAZ
Lniany woreczek na oczy do relaksu
KUP TERAZ
Japońska poduszka do medytacji ZAFU DUŻA - granatowa
KUP TERAZ
Poszukaj źródła swojego spokoju w przeponie. Oddychając nią poczujesz się odprężony i zrelaksowany. W ten sposób stworzysz swojemu umysłowi więcej przestrzeni do skupienia się na ważnych dla Ciebie czynnościach.
Zacznij od prostego ćwiczenia. Powoli wciągaj i wypuszczaj powietrze. Wydech potraktuj jak oczyszczenie płuc ze wszystkiego co w sobie zebrały. Możesz to robić po przebudzeniu się, w drodze do pracy, w przerwie na kawę czy obiad, na spacerze z psem.
Czujesz znużenie w pracy? Dekoncentrację?
Przeciągnij się, biorąc kilka głębszych oddechów! Dotlenienie mózgu pozwoli Ci na nowo zebrać myśli, wpuścić w nie odrobinę świeżości. Zadbaj o swoją równowagę wewnętrzną nawet przy obowiązkach najzwyklejszego dnia.
Jeśli poczujesz się gotowy na kolejny etap, możesz sięgnąć po którąś z technik Pranajamy. Opanowując podstawowe zasady świadomego oddychania i przechodząc do ćwiczeń będziesz mógł się skupić na technikach pomagających skoordynować oddech z ciałem. Zbliżysz się do osiągnięcia wewnętrznej równowagi.
Wiele z tych praktyk opiera się na wstrzymywaniu oddechu. Wierzy się, że umysł jednoczy się z ciałem właśnie za pomocą niego.
Pomyśl o tym jak o szansie na wydłużenie życia. Daj swojej wewnętrznej energii więcej przestrzeni, dzięki której rozwinie się w pełni i zacznie Cię wspierać w codziennych obowiązkach. Tak naturalnie i bez pośpiechu.
Pamiętaj, że codziennie zupełnie za darmo posiadasz niezliczoną ilość okazji do odetchnięcia. Spróbuj. Może i Twoja radość da o sobie znać?