Siddhasana w kilku krokach

0

 

Siddhasana w kilku krokach

 

Medytacja, to istotny element praktyki jogi. Często wzbudza pytania typu: Jak dobrze usiąść , aby wytrwać do końca w bezruchu? I pomimo tego, że ból jest nieodłączną częścią naszego życia, warto poświęcić chwilę, żeby odnaleźć najbardziej optymalną pozycję dla siebie. 

Stabilna, swobodna i wygodna pozycja może być kluczem do "sukcesu". Ważne jest, aby ułożenie ciała sprzyjało wyciszeniu umysłu, skupieniu, świadomej samoobserwacji i… utrzymaniu prostego kręgosłupa przez dłuższy czas w jednej pozycji. Siddhasana jest jedną z pozycji szczególnie polecaną do medytacji na poduszce. Prawidłowo wykonana pozwala zaoszczędzić trochę dyskomfortu i wytrwać do końca ze skupionym i wyciszonym umysłem bez potrzeby odliczania czasu. Jest to pozycja siedząca, uznawana za najlepszą do praktyki pranajamy i medytacji. Siddha z sanskrytu oznacza natchnionego mędrca, wieszcza lub proroka, który posiadł moce jogiczne siddhi.

 

Jak prawidłowo usiąść w Siddhasanie:

 

1) Usiądź na poduszce do medytacji w siadzie skrzyżnym. Sprawdź, która wysokość siedziska będzie odpowiednia, aby móc właściwie ułożyć miednicę i nogi, nie powodując napięć w pachwinach.

2) Zegnij prawną nogę, a następnie piętę prawej stopy odchyl do tyłu i przyłóż do poduszki, tak by pięta wystawała podeszwą do góry. Kolano odsuń w prawo na zewnątrz i połóż na macie.

3) Zegnij lewą nogę, umieść lewą stopę na prawej łydce.

4) Teraz wsuń podeszwę miedzy łydkę i udo prawej nogi, opuść kolano w dół i na zewnątrz tak, aby wypełnić puste przestrzenie.

5) Usiądź na poduszce w pozycji prostej, tak aby kolana opierały się o matę. 

6) Wyciągnij pośladki, tak, żeby poczuć guzy kulszowe. Kość ogonową skieruj do środka.

7) Grzbiety rąk umieść swobodnie na kolanach lub udach wewnętrzną stroną ku górze.

8) Połącz końce palców wskazujących i kciuków lub pozostaw je w swobodnym ułożeniu. Znajdź takie, które nie będzie powodowało zbędnych napięć w barkach.

9) Lekko opuść barki w dół oraz podnieś i wysuń podbródek.

10) Rozluźnij brzuch i podbrzusze.

11) Wyciągnij do góry tułów i kręgosłup.

 

Skorzystaj z tych porad:

 

Prawidłowa pozycja podczas medytacji nie powinna wywoływać napięć w ciele, zaś zapewniać dużą stabilizację przy minimalnym wysiłku.

Jeśli wyprostowanie pleców lub odłożenie kolan na mate jest dla Ciebie trudnością spróbuj usiąść wyżej z użyciem poduszki do medytacji.

Możesz także spróbować umieścić dwa klocki pod kolana.

 

 

 
Owocnych medytacji!
 
 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl