zero waste, wprowadzenie zero waste

0
Zero waste, o co w tym chodzi?

Zero waste można tłumaczyć jako filozofię/zasady życia, według których kierują się ludzie. Termin zero waste można określić, jako ograniczenie lub wyzbycie się produkowania nadprogramowych ilości odpadów. Czy to jest moda na bycie zero waste, czy prawdziwy styl życia, który warto rozważyć i nauczyć się wprowadzać go w swoje życie?

Zero waste, o co w tym chodzi i jak wygląda to w Polsce?

Pierwszy raz termin zero waste został użyty już w latach 70 XX wieku, przez doktora Paula Palmera i odnosił się do ograniczania wytwarzania śmieci przemysłowych. Jak widzisz, nie jest to zupełna nowość i wielkie odkrycie wśród ludzi. Znajomość zero waste bardziej wynika z bycia świadomym człowiekiem i takim, który interesuje się środowiskiem, jakie go otacza.

W Polsce najbardziej znaną osobą, mówiącą o stylu zero waste jest Kasia Wągrowska. Autorka pierwszej książki o zero waste „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Jest to pierwsza w Polsce książka opisująca życie według zasady zero waste. Autorka opisuje swoje eksperymenty śmieciowe i pokazuje czytelnikom, że jak się chce, to można. Można żyć bez nadmiernej produkcji odpadów, można żyć bez kompulsywnego kupowania ciuchów i gadżetów. Naprawdę, jeśli zmienimy swoje nawyki, to nauczymy się żyć w stylu zero waste. A planeta nam za to kiedyś podziękuje.

Dlaczego zero waste to dobry pomysł na styl życia?

Odpowiedź jest prosta, zero waste daje satysfakcję. Choć pozornie może wydać Ci się to niezgodne z prawdą, szczególnie jeśli jesteś na początku swojej drogi z zero waste. Tak daje satysfakcję z dbania o planetę, dbania o własne bardziej świadome i ekologiczne życie. Umożliwia Ci oszczędzanie, a przede wszystkim uczy pokory i wyzbycia się mani konsumpcjonizmu. Choć daje satysfakcję, to bywa też frustrujące. Szczególnie wtedy, kiedy ktoś uważa Cię za eko świra, a sam nie widzi nic, prócz czubka własnego nosa. To fakt, uświadamianie ludzi o wpływie śmieci na naszą planetę, to trudny orzech do zgryzienia. Ważne jest to, że większość osób chce poznać ideę zero waste i może nie zostaną od razu super ekologami, ale wdrożenie choćby najmniejszej zmiany to bardzo duży krok.

Korzyści z wprowadzenia w życie zero waste są obopólne. Zyskuje planeta i zyskujesz Ty. Kupując świadomie, oszczędzasz pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne cele.

Życie w rytmie zero waste - to się może udać

Decydujące w zmianie nastawienia i stylu życia są kluczowe dwie rzeczy; nasze podejście i konsekwencja w działaniu. Zaplanuj działania według metody małych kroków, a będzie Ci łatwiej wprowadzić je w życie. Jeśli nowe nawyki będziesz trenować konsekwentnie, to zaczną wypierać te stare. Musisz też chcieć zmiany wewnętrznie, to nie działa na zasadzie - a dzisiaj użyję drewnianych sztućców, posegreguję śmieci - a jutro na grillu u znajomego, będę jeść na plastikowych tackach. Zacznij od małych rzeczy. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, to zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku. Może być szklana lub ze stali nierdzewnej. Małe kroki przybliżą Cię do większych działań, warto zacząć już dzisiaj!

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

Zadzwoń do nas:

792 552 317 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl